O nás

Lékárna AGEL slaví Světový den lékárníků

26.9.2020

Nenahraditelnou činnost poskytovatelů lékárenské péče v systému zdravotnictví veřejnosti každoročně připomíná Světový den lékárníků, ustanovený Mezinárodní farmaceutickou federací (FIP) na 25. září. Tento významný den si v pátek připomenou také v Lékárnách AGEL.

Mnozí pacienti ještě dříve než navštíví se svými potížemi lékaře, zahájí léčbu dle vlastního uvážení. Při výběru vhodných léčivých přípravků tak lékárník není jen prostým prodavačem, ale především zdravotnickým odborníkem a poradcem. Špatná kombinace léků může pacientovi způsobit vážné zdravotní potíže, proto lékárník často upravuje vybranou medikaci a informuje o správném užívání.

Ing. MArtin Tollner předává dárky lékárníkům 
Ing. Martin Tollner předává dárky lékárníkům

Více než tři měsíce je lékárníkům dostupný lékový záznam pacienta, díky kterému mohou pacientům v rámci konzultace ještě lépe poradit při léčbě a jednodušeji odhalit možné lékové chyby i při výdeji léku na recept.  „Lékárníci, podobně jako jiný zdravotnický personál, se stále učí novým znalostem, které se týkají nejen farmaceutické odbornosti, ale také novým postupům při práci v lékárně. Jedním z nich je právě nahlížení do lékového záznamu pacientů, ale také například rezervace léků na recept v Lékárně AGEL, které nyní testujeme ve vybraných lékárnách,“ upřesňuje nutnost neustálého vzdělávání lékárníků PharmDr. Leoš Vít, předseda představenstva společnosti Repharm a.s., která Lékárny AGEL provozuje.

Den lékárníků vnímá vedení společnosti jako příležitost k poděkování lékárníkům za jejich práci. „Tento rok byl pro naše lékárníky opravdu náročný. Epidemická opatření výrazně ztěžují jejich práci. Přesto dodržováním všech opatření ze strany personálu, ale také zákazníků, se nám situaci podařilo zvládnout bez omezení provozu lékáren z důvodu karantény,“ shrnuje doktor Vít dosavadní situaci v lékárnách. „Jelikož se dá předpokládat, že podzim bude podobně náročný, jako jarní období, chceme dát našim lékárníkům najevo, že si vážíme jejich práce a že si jsme vědomi jejich nezastupitelné úlohy v celé společnosti. Také proto letos každý ze zaměstnanců Lékárny AGEL na Světový den lékárníků od nás obdrží malý dáreček v podobě zdravého mlsání.“

V současné situaci Lékárny AGEL evidují zvýšený zájem zákazníků o odborné poradenství týkající se prevence virových respiračních onemocnění, ale také o nákup roušek, respirátorů, desinfekčních prostředků a vitaminových reparátů. „Lidé nemusejí mít obavy, naše skladové zásoby ochranných pomůcek jsou dostatečné, stejně jako léčivých přípravků s obsahem paracetamolu či ibuprofenu,“ míní Leoš Vít.

Síť Lékárna AGEL má aktuálně 29 veřejných lékáren a 2 ústavní, které zásobují výhradně zdravotnická zařízení. Více než polovina lékáren se nachází v Moravskoslezském kraji. Jelikož síť spadá do Skupiny AGEL, největšího provozovatele zdravotní péče v Evropě, je většina lékáren umístěna v nemocnicích a poliklinikách, čímž doplňují komplexní péči o pacienty. Zákazníci mohou využívat výhod klientského programu a pravidelných akčních nabídek, ale také nákupu přes e-shop lekarnaagel.cz.