O nás

Lékárník radí, jak na kila navíc

4.3.2021

S příchodem jara můžeme vnímat potřebu shodit ze sebe nejen teplé zimní oblečení, ale i nějaká ta kila navíc. Zima se letos po dlouhé době ukázala ve své plné síle, takže větší tuková vrstvička byla celkem vhod. Jak se poprat s nadváhou nám radí Mgr. Martina Petrošová, vedoucí Lékárny AGEL v Ostravě.

Pokud chceme zhubnout trvale, nemůžeme se spoléhat na zázračně rychlé diety, u nichž je většinou vysoké riziko nechvalně známého jojo-efektu. Základem úspěchu vždy bude správný jídelníček a přiměřený pohyb. Aby tyto dva pilíře byly pevné a odolaly času, je třeba jíst takovou stravu, která bude zdravá, ale zároveň nám bude i chutnat, a zvolit si takové pohybové aktivity, které nás budou bavit.

Strava by měla být hlavně pestrá a přirozená, tedy s co nejmenším obsahem umělých přísad jako jsou různé konzervanty či zlepšovače chuti a vůně nebo barviva. Nemusíme nutně snížit objem jídla, dokonce ani jeho energetická hodnota nehraje tu nejdůležitější roli. Podstatné je nepřijímat jen prázdnou energii ve formě jednoduchých cukrů a tuků. Měla by být doprovázena bílkovinami, vitamíny, minerály, vlákninou a jinými prospěšnými složkami stravy. Taková strava nás více zasytí a díky tomu nám pak stačí jíst celkově méně. V praxi to znamená nahradit bílé pečivo celozrnným (nikoli vícezrnným, to je většinou vyráběno z bílé mouky), pšeničné žitným. Ještě lépe můžeme omezit samotné pečivo. Místo něj si ráno můžeme dát k snídani kaši, např. ovesnou, jáhelnou nebo pohankovou. Je dobré se při nákupech podívat do koutků se zdravou výživou. Najdeme zde hodně zajímavých alternativ k běžným pšeničným potravinám. Dále je vhodné zařadit do jídelníčku větší množství zeleniny, ovoce a luštěnin. Poslední jmenované jsou výborným zdrojem bílkovin, jejichž dostatečný příjem je pro hubnutí důležitý. Kombinovaným příjmem luštěnin a obilovin či obilnin (pohanka, jáhly, quinoa apod.) získáme plnohodnotné spektrum stavebních jednotek bílkovin – aminokyselin – jako nám poskytují maso a další živočišné produkty. Ovoce nebo zeleniny bychom měli denně sníst tři až pět porcí. Převažovat by měla zelenina, ovoce bychom měli spíše brát jako dezert. Zapomínat nemusíme ani na ořechy a další skořápkové plody. Sice obsahují hodně tuků, ale také poměrně hodně bílkovin a i v menším množství dobře zasytí. Pokud ovšem u některých z výše uvedených potravin máme zhoršenou snášenlivost či na ně máme dokonce alergii, do svého jídelníčku je zařazovat nebudeme. A samozřejmě v případě, že máme z důvodu nějaké nemoci stanovenou dietu, je vhodné probrat změnu stravování se svým lékařem, případně s nutričním terapeutem.

Stravovat bychom se tedy měli kvalitně. To se netýká jen samotného jídla, ale rovněž způsobu jeho konzumace. Na jídlo bychom si měli vždycky udělat čas. Sníst ho v klidu a soustředěně. Každé sousto řádně rozžvýkat a nevěnovat se při tom jiným činnostem jako je čtení nebo sledování televize. Zkrátka jídlo si pořádně vychutnat a užít. Ne vždy se to podaří, avšak důležité je dále se o to snažit.

Druhým pilířem pro trvalé zhubnutí je pohyb. Kromě spalování energie vede k zlepšování celkové kondice a také lepší náladě, což snižuje riziko zajídání našich splínů. Opět je zde třeba pamatovat na svůj aktuální zdravotní stav a tomu uzpůsobit výběr pohybových aktivit. Pokud máme relativně dobré zdraví, je vhodné kombinovat aerobní a anaerobní cvičení. Aerobní cvičení je takové, u kterého zvládneme ještě mluvit bez zadýchání. U anaerobního už se okysličujeme neúplně, zadýcháváme se. Máme vyšší tepovou frekvenci, více se potíme. A právě toto nám může povzbudit náš metabolismus a my pak lépe spalujeme své tuky. Nebojme se tedy trochu se zadýchat a zpotit se. Zvolme si takový pohyb, který nás bude bavit. Začněme pozvolna a po každé fyzické námaze nezapomínejme na důkladné protažení a na doplnění tekutin a také minerálů. Zejména je vhodné doplnit hořčík a draslík, abychom se vyhnuli případným svalovým křečím.

Může se stát, že i když se dobře stravujeme a cvičíme, hubnout se nám nedaří. V tom případě je třeba zjistit příčinu. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, například z důvodu snížené funkce štítné žlázy nebo menopauzy. Za přibývání na váze mohou některé nemoci, nebo užívané léky. Proto je důležité poradit se i se svým lékařem.

Často za kila navíc může i voda zadržovaná v našem těle. Příčinou bývají hormonální změny nebo zhoršené funkce vylučovacích orgánů, ledvin a jater, v důsledku jejich přetěžování. Velmi často ke zlepšení vede již samotná úprava stravování, když se náš organismus nemusí potýkat s přemírou potravinových aditiv, ale i samotných živin. Dále si můžeme pomoci bylinami, které působí pozitivně právě na naše ledviny a játra. Svými močopudnými účinky zvýší činnost ledvin například nať kopřivy dvoudomé nebo listy břízy bělokoré. Pro játra jsou zase vhodné pampeliška lékařská a ostropestřec mariánský. Uvedené rostliny bývají často součástí bylinných směsí s tzv. detoxikačním působením. V těchto čajích nalezneme byliny povzbuzující vylučování odpadních látek močí a žlučí, s antioxidačním, protizánětlivým a dalším na organismus pozitivním působením.

Zázračné pilulky, po kterých člověk zhubne rychle, trvale a bez jakékoli námahy, aniž by poškodily zdraví, neexistují. Nicméně jsou na trhu preparáty s obsahem bylin a látek, které mohou zlepšovat metabolismus tuků či sacharidů, mohou pomáhat stabilizovat hladinu cukru v krvi, či přispívají ke snížení míry únavy. Jedná se například o výtažky ze zeleného čaje, guarany, hořkého pomeranče, gymnémy lesní a stopový prvek chrom.

Pro ženy v období menopauzy, kdy vlivem snížené produkce ženských pohlavních hormonů bývá  vyšší riziko přibývání na váze, může mít také význam užívání preparátů s obsahem bylin, které přispívají ke komfortu v menopauze. Jsou to například ploštičník hroznatý a jetel luční. Vždy je však třeba upravit si jídelníček a věnovat se aktivnímu pohybu.