O nás

U zrození očkovacího centra byl lékárník

30.3.2021

Téměř ze dne na den vyrostla po celé republice nová očkovací centra, která zajišťují potřebu očkování obyvatel proti covid-19. Mgr. Bronislav Uriča, vedoucí Lékárny AGEL, byl u zrodu úspěšného očkovacího centra v plzeňské Poliklinice AGEL a dnes je jeho hlavním koordinátorem.

„Od konce léta 2020 jsem z prostředí farmaceutického byznysu sledoval zprávy o stavu vývoje vakcín proti covid-19. Zpráv stále nebylo mnoho, jak to u časného vývoje nových léků bývá. Nejistota ohledně účinnosti a bezpečnosti dělala své…,“ popisuje počátek své nové kariéry v oblasti očkování Mgr. Bronislav Uriča, vedoucí Lékárny AGEL v Plzni.

Množství zpráv o farmaceutických vlastnostech vakcín a jejich nárocích na logistiku, výrobních kapacitách ve světě a možnostech smluv o spolupráci na výrobě vakcín stále přibývalo. Lékárník je se zájmem studoval a byl tak schopen vedení Polikliniky AGEL v Plzni popsat celý proces potřebný k pořízení, skladování, přípravě a aplikaci vakcinace.

„Začátkem tohoto roku jsme řešili očkování našich zdravotníků a pak to najednou přišlo. Krajský koordinátor požádal naši polikliniku o  zřízení očkovacího centra i pro veřejnost.“

Vedení Polikliniky AGEL v Plzni tak požádalo Mgr. Uriču o zprovoznění a řízení tohoto očkovacího centra. „Byla to opravdu výzva naučit se něco nového a stihnout vše v požadovaném termínu s lékárnou na bedrech. Bylo pondělí a ve čtvrtek ráno jsem si měl jet pro vakcíny nejen pro personál, ale i pro seniory 80+, kteří se k nám měli do té doby zaregistrovat.“

Bylo nutné najít priority, zapojit všechny síly i časové možnosti, které 24 hodinový den nabízel. Přes počáteční pocit, že to je nadlidský úkol, se ve spolupráci kolegů z IT a pracovníků krajského úřadu podařilo připojit ke všem novým systémům.

„Zpočátku to vypadalo spíš jako SCI-FI. Potřebovali jsme se napojit na Armádou ČR spravovaný systém CFA – Covid Forms App, kam se zadávají na denní bázi naskladněné a spotřebované lahvičky s vakcínami. Nebo na ÚZISem spravovaný Informační systém infekčních nemocí (ISIN), kam se zadávají údaje o naočkovaných osobách, a který je propojený s databází obyvatelstva, což je zásadní nejen pro statistiku, ale i pro budoucí tvorbu očkovacích certifikátů navázaných na občanské průkazy a cestovní pasy. A to nejlepší na závěr, bylo třeba zprovoznit rezervační systém pro veřejnost, aby se k nám senioři mohli oficiálně objednat.“

OčkováníPo zvládnutí všech tří IT modulů, nutných pro provoz očkovacího centra, spolupracoval Mgr. Uriča na navigačních systémech do očkovacího centra pro pacienty. Kromě organizačních úkolů má na starost i péči o vakcíny od objednání, zajištění dopravy, po skladování, záznamy o ředění a administrativu pro SÚKL, organizaci personálu. Lékárna AGEL, kterou řídí, se také podílí na přípravě dávek k aplikaci.

„Kromě očkování našich zdravotníků a registrovaných seniorů jsme zvládli naočkovat také zaměstnance Vězeňské služby ve věznici Bory. Celkem jsme ve věznici očkovali třikrát. Počátky byly opravdu hektické, dnes již fungujeme více rutinně. Pravidelně si předáváme informace s koordinátory očkovacích center Plzeňského kraje, se zástupci krajského úřadu v čele s hejtmankou a vedením Krajské hygienické stanice. Jednání všech jsou profesionální, věcná, přátelská.“

Nové očkovací centrum ovlivnilo i činnost v Lékárně AGEL. Jediné, co se nezměnilo, je zajištění expedice zákazníkům. Zaměstnanci lékárny jsou pravidelně informování o všech činnostech očkovacího centra, aby byli schopni reagovat na přibývající dotazy veřejnosti. „Samozřejmě mě musí kolegové zastoupit, když kvůli očkocentru nemohu v lékárně sloužit. Bez jejich skvělé pomoci, ať už lékárnické nebo komunikační, bych neměl šanci, fakt.“

Nyní, po 4 týdnech očkování, očkovací centrum v Poliklinice AGEL Plzeň aplikovalo 1 860 dávek vakcín Comirnaty a AstraZeneca, od pátku 26. 3. 2021 přešlo očkovací centrum výhradně na nový typ vakcíny od firmy Pfizer- BioNTech. Jeden den v týdnu je vyčleněn na očkování pedagogických pracovníků, ostatní dny přednostně zdravotníkům a seniorům, nyní přijímáme i registrace chronických pacientů, kteří podle své diagnózy, mohou použít speciální kód od svého lékaře-specialisty. V případě dostatečného množství vakcín je v plánu očkování i sobotu. Rezervační systém umí skupiny filtrovat a poskytnout zájemcům časové sloty přednostně podle priorit navržených krajským koordinátorem.

„Celé fungování očkovacího centra je ukázkový příklad týmové spolupráce, kdy každý jeden z nás nemá šanci uspět bez pomoci ostatních. Myslím, že nás očkovací centrum na poliklinice hodně stmelilo a zároveň nám poskytlo pocit, že se jako zdravotníci podílíme na něčem velice potřebném,“ uzavřel Mgr. Uriča.