O nás

Je třeba se bát zvýšené konzumace vajec o Velikonocích?

14.4.2022

Kolem vajec a cholesterolu kolují různá tvrzení a mýty. Jak je to doopravdy s cholesterolem ve vejcích?

Ještě před několika desítkami let lékaři doporučovali vyhýbat se v jídelníčku vejcím. Vajíčka mají totiž vysoký podíl cholesterolu a doporučované množství bylo omezeno maximálně na 2 žloutky týdně. Díky vývoji vědy však dostala vejce milost.

„Ukázalo se, že zvýšení cholesterolu v krvi způsobují nasycené mastné kyseliny a cholesterol obsažený v potravinách tuto hladinu tedy ve velké míře neovlivňuje. Studie také ukazují, že velká spotřeba vajec ovlivní cholesterolémii, tedy hladinu cholesterolu v krvi jen u každého čtvrtého člověka,“ uvádí věc na pravou míru Jana Malchárková, vedoucí klinický nutriční terapeut Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. „Navíc je potřeba brát v potaz to, že existuje tzv. hodný a zlý cholesterol. Bylo totiž prokázáno, že konzumace vajec může dokonce zvýšit krevní hladinu HDL cholesterolu, tedy toho „hodného“, který pomáhá organismu zpracovávat tuky, napomáhá tvorbě buněčných membrán, při tvorbě některých hormonů a chrání naše tepny před aterosklerózou.“

I když samotný žloutek má vysoký obsah cholesterolu, obsahuje také velice prospěšné látky pro naše tělo, a to třeba vápník, železo, hořčík, zinek, fosfor, sodík, draslík, vitamín A, vitamín D a další. „Vejce jsou zdrojem cenných živin a jejich rozumná spotřeba pro nás neznamená závažná zdravotní rizika. Pozor si ale musí dát lidé s dědičným onemocněním poruchy výměny tuků s výraznou hladinou cholesterolu a také lidé, kteří trpí diabetem mellitem. Pro tyto  skupiny platí doporučení snížit množství žloutků na dva týdně,“ doplňuje terapeutka.

Hladinu „zlého“ LDL cholesterolu zvyšuje spíše špatná životospráva a přemíra stresu, než vazba na konkrétní potravinu. Roste tak riziko cévních onemocnění a s tím spojené potíže nejčastěji se srdcem. V lékárně tak často zákazníci hledají radu, jaké přípravky užívat a předcházet těmto komplikacím. „Nestačí si vzít pilulku, která vyřeší vše za nás, je nutné myslet na pravidelný pohyb a vyrovnaný jídelníček, odbourávat stres a radovat se z běžných věcí. Preventivně však lze doplňovat vitamín C, vitamín B3, antioxidanty, které jsou k dostání v různých formách, příznivě působí také Reishi, chlorella nebo rakytník. Hladiny cholesterolu v krvi pak příznivě ovlivňují rostlinné steroly (tzv. fytosteroly). Ideální je zaměřit se na přirozené zdroje v potravě, ale i v lékárně můžeme poradit vhodné preparáty k užívání. V každém případě je nutné dodržovat doporučení a preskripci lékaře, jedná-li se již o léčeného pacienta“ radí na závěr vedoucí Lékárny AGEL v Ostravě Martina Petrošová.

Vejce