O nás

Jaké úrazy hrozí na dovolené u moře a jak se na ně připravit, radí farmaceutka z Lékárny AGEL

24.6.2022

Dovolená u moře s sebou občas nese specifické úrazy, na které by se měl každý cestovatel připravit. U některých úrazů si můžeme svou nejistotou toho, jak postupovat, dokonce více ublížit. Vedoucí farmaceutka Lékárny AGEL v Opavě a Zlatých Horách Mgr. Lenka Winklerová radí, co si přibalit do své standardní lékárničky na cestu k moři a jak postupovat při těchto zraněních.

Vedoucí farmaceutka Lékárny AGEL v Opavě a Zlatých Horách Mgr. Lenka Winklerová

Co dělat při šlápnutí na mořského ježka? Jak ránu ošetřit?

Bodliny mořského ježka jsou velmi křehké a mají na konci zpětné háčky, proto je jejich vyjmutí těžší, než se může zdát. Pokud nejsou bodliny příliš hluboko, pokuste se je vytáhnout pinzetou nebo rukou v rukavici. Bodlinu ale držte jemně, aby se nerozdrolila. Pokud se vám bodliny nedaří vytáhnout, potřete je mastí s ichtamolem (tzv. černou mastí) nebo pokapejte citrónovou šťávou, za pár dnů by se měly bodliny samy uvolnit. Ránu po vytažených bodlinách vydezinfikujte a nadále ji sledujte, může se dostavit alergická reakce nebo se vytvořit zánět. Typické je černomodré zbarvení kůže v místě vpichu. Bolest může přetrvávat i několik dnů, pomůže ji zmírnit ponořování postiženého místa do vody o teplotě 40-45 °C. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém zdravotním stavu, kontaktujte lékaře.

A jak se připravit na žahnutí medúzou?

Žahnutí medúzou se projevuje náhlou pálivou bolestí kůže a jejím začervenáním, mohou se objevit i drobné puchýřky, pocity pnutí a svědění. Pokud vás navíc bolí hlava, pociťujete slabost či nevolnost nebo máte průjem, neprodleně kontaktujte lékaře.

Postižené místo zkontrolujte, může se na něm vyskytovat ještě zbytek chapadla. Nejprve se ho pokuste odstranit omýváním mořskou vodou. Poté zbytky chapadel odstraňte holicí pěnou a žiletkou nebo předmětem s ostrou hranou, např. kreditní kartou. Úlevu od bolesti a svědění poskytuje i teplá voda, následně můžete na kůži aplikovat gel po bodnutí hmyzem. Postižené sto opět kontrolujte a v případě alergické reakce užijte léky na alergii.

Jak si poradit, paní magistro, s odřeninami a řeznými ránami od korálů?

Pozor byste si měli dát také na korály, které jsou někdy velmi nenápadné, ale také ostré. Při setkání s nimi postupujte jako při běžné odřenině. Poraněné místo nejprve opláchněte od zbytků korálů nebo jiných cizích těles, ideálně proudem pitné vody. Ránu pomocí dezinfekce vyčistěte, potřete krémem určeným k hojení ran, překryjte zou a převažte sterilním obvazem.

A co doporučujete na spáleniny od slunce?

Nezapomeňte, že slunce u moře je agresivnější, než v naší domovině. Základem je samozřejmě používání pokrývky hlavy a kvalitního opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem. Ten volte podle fototypu a citlivosti vaší pokožky. Při natírání nezapomeňte na krk, ušní boltce, nos, nárty nohou a případně i lysinu. Aplikaci krému opakujte během dne i několikrát s ohledem na frekvenci koupání, pocení čí intenzitu slunečních paprsků. Vyhněte se pobytu na slunci v době od 11 do 15 h a dodržujte pitný režim vypitím přibližně 3 litrů tekutin za den. K regeneraci pokožky po opalování vám pomůže tělové mléko nebo sprej s obsahem D-panthenolu.

Na co tedy kromě běžné výbavy lékárničky, jako je obvaz, gáza, dezinfekce, tablety na bolest a teplotu, přípravky na zažívání, kapky do očí a uší apod., nezapomenout:

  • pinzetu,
  • gumové rukavice,
  • mast s ichtamolem,
  • léky na alergii,
  • gel po bodnutí hmyzem,
  • krém na hojení ran,
  • krém s UV faktorem,
  • tělové mléko nebo sprej s D-panthenolem,
  • pěnu na holení a žiletku.

„Na dovolenou u moře se jistě těšíte, ale nepodceňujte přípravu na ni. Nezapomeňte tedy svou klasickou lékárničku pravidelně obměňovat podle aktivit, které máte v plánu podniknout a podle destinace, do které se chystáte,” dodává na závěr vedoucí farmaceutka Lérny AGEL v Opavě a Zlatých Horách Mgr. Lenka Winklerová.