Napište nám
info@lekarnaagel.cz
4.7.2023
V letním období vystavujeme naše oči větší zátěži než kdykoliv jindy. Prázdninové koupání, ostré sluneční záření, klimatizace. To všechno jsou faktory, které pro náš zrak představují určitá zdravotní rizika. Jak je omezit a své oči účinně chránit, radí vedoucí Lékárny AGEL Mgr. Irena Kiliková.
Zejména v létě je intenzita slunečních paprsků vysoká a kvůli slábnutí ozónové vrstvy dopadá na zem stále více škodlivého ultrafialového záření. Lidé si proto musí při výběru slunečních brýlí dát záležet a myslet na to, že neslouží pouze jako módní doplněk, ale také jako spolehlivá ochrana před ostrými slunečními paprsky, alergiemi a očními záněty. „Kvalitní sluneční brýle by měly chránit proti UVA i UVB záření, obecně se doporučuje filtr UV 400. Často jsou sluneční brýle označeny také zkratkou EEC, což znamená, že disponují ochranou právě proti oběma typům škodlivého UV záření,“ vysvětluje vedoucí Lékárny AGEL na Sokolské ulici v Ostravě lékárnice Mgr. Irena Kiliková a dodává: „Ideální je vybrat si takový tvar, který přiléhá k obličeji a neumožní slunečním paprskům svítit do očí mezerami, pak by měly brýle pouze módní efekt, rozhodně ale ne ochranný.“
Očím nesvědčí ani delší pobyt v klimatizovaných prostorech. Kromě ztuhlosti krčních svalů nebo bolesti hlavy způsobuje klimatizace také tzv. syndrom suchého oka. Při něm dochází k osychání oční spojivky a rohovky, což způsobuje pálení očí, nepříjemný pocit písku v očích a paradoxně zvýšené slzení očí. U lidí, kteří trpí alergickými záněty spojivek, může v klimatizovaných místnostech dojít ke zhoršení alergických příznaků, které se projevují zarudnutím, svěděním a řezáním očí.
Dá se těmto zdravotním komplikacím nějak předejít? „Určitě ano, pro takové případy mějte vždy po ruce kvalitní oční kapky, kterými zajistíte dostatečné zvlhčení očí a vyhnete se tím jejich podráždění,“ doporučuje lékárnice Irena Kiliková a pokračuje: „Na našem trhu máme široké zastoupení těchto přípravků, které nazýváme umělými slzami. Mohou se lišit složením, viskozitou nebo obsahem konzervačních látek, takže někdy může být problém s jejich správným výběrem. Proto je vhodná konzultace při nákupu těchto přípravků, kde pro každého klienta v lékárně vyberou ten nejvhodnější.“
Možnost příjemně se zchladit v bazéně, přehradě nebo moři, kde se aspoň na chvíli schováme před úmorným vedrem, uvítá v létě určitě každý z nás. Dejte si však pozor na kvalitu vody, ve které se koupete. Chlorovaná voda v bazéně, mořská voda nebo znečistěná voda v přírodních nádržích mohou narušit přirozený slzný film, který udržuje oči zvlhčené a zdravé. „Chemikálie, bakterie nebo špatná kvalita vody mohou způsobit rozmazané vidění, zarudnutí, svědění nebo pálení očí, které může vést až k zánětu spojivek,“ upozorňuje Mgr. Irena Kiliková. „Nezapomeňte proto před vstupem do bazénu či jiného vodního zdroje, kde se mohou vyskytovat například sinice, na plavecké brýle a po opuštění si obličej ihned opláchněte čistou vodou. V případě výskytu potíží aplikujte antiseptické oční kapky nebo oči vypláchněte oční vodou, a pokud potíže neustoupí, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.“
Očím nesvědčí ani dlouhý čas strávený u monitoru počítače, kouřové prostředí nebo vysoká prašnost. „O svůj zrak můžete pečovat celoročně. Zdraví očí přispívají například omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamin C a E. Nezapomínejte také na kvalitní a dlouhý spánek, dodržujte pitný režim a aspoň jednou ročně navštivte v rámci pravidelné preventivní prohlídky oftalmologa,“ uzavírá vedoucí Lékárny AGEL Irena Kiliková.