O nás

Strašák v podobě nespavosti trápí na dva miliony Čechů. Farmaceut z Lékárny AGEL radí, jak s nespavostí zatočit ještě před tím, než se vydáte k lékaři

19.3.2024

Nespavostí, odborně nazývanou insomnie, trpí podle statistik každý třetí člověk. Jedná se o poruchu spánku, která se vyznačuje obtížným usínáním a časným vstáváním, po kterém už nejste schopni znovu usnout. Výjimkou není ani často přerušovaný spánek během noci. Pokud však nemůžete pár nocí usnout, pak za nárazovou insomnií může stát stres a psychické vypětí.

Insomnie je v dnešní době velmi často skloňovaným tématem, protože postihuje až dva miliony Čechů bez ohledu na jejich věk. Často se přitom jedná o přechodnou nebo akutní nespavost. Přechodná nespavost trvá maximálně týden a vzniká jako reakce na dočasný stres a obavy, které zrovna člověk prožívá, jako následek krátkodobé nemoci nebo v důsledku cestování mezi různými časovými pásmy, tzv. „jet lag“. Při akutní insomnii člověk nemůže spát déle než týden. V takovém případě je už vhodné poradit se se svým lékařem, který stanoví, zda je potřeba zahájit léčbu.

Přechodnou nespavost můžete zkusit překonat sami. Stačí, když budete dodržovat pár základních pravidel a trochu upravíte svou spánkovou hygienu,radí magistr Stanislav Bielesz z Lékárny AGEL v Třinci a pokračuje:Úpravou spánkové hygieny mám na mysli vytvořit si ideální prostředí pro kvalitní spánek. Toho docílíte úplnou tmou v místnosti, ve které spíte a správnou pokojovou teplotou, která by se měla pohybovat v rozmezí od 15 do 19 °C. Proto si před tím, než půjdete spát, v místnosti pořádně vyvětrejte, případně si ještě udělejte krátkou večerní procházku. Pro rychlé usínání a nerušený spánek během noci je také důležité chodit spát a vstávat pravidelně vždy ve stejnou dobu a snažit se tento režim dodržovat s maximální půlhodinovou odchylkou,“ doporučuje farmaceut.

S přechodnou insomnií vám pomůže správné dodržování několika spánkových návyků, které vám tak ušetří cestu k lékaři. „Pro lepší usínání doporučuji alespoň šest hodin před spaním nepít kávu, čaj ani jiné kofeinové nápoje a vypít maximálně dva šálky za den. Večer se minimálně dvě hodiny přes spaním vyhněte cigaretám, alkoholu a těžkému tučnému jídlu, které zatěžuje žaludek. Místo toho si dejte raději lehkou a dobře stravitelnou večeři, radí lékárník a dodává: Do svého denního režimu zařaďte také pravidelný pohyb, který podporuje lepší spánek. Večer je pak ideální jóga či meditace. Přes den si nedávejte dlouhého poobědového šlofíka, protože si tím narušíte svůj pravidelný spánkový rytmus. Těsně před spaním místo po telefonu sáhněte po své oblíbené knížce nebo vyzkoušejte relaxační koupel. V kombinaci s mlékem a medem vás dokáže příjemně uvolnit a dopomoct k lepšímu spánku.“

Místo léků bylinky

Přechodnou nespavost určitě hned neřešte nasazením medikace. U spánku podpořeného chemickými léčivy totiž nedochází ke všem jeho fázím, takže není dostatečně hluboký a kvalitní a člověk se po probuzení necítí vůbec odpočatý. Navíc při dlouhodobém užívání vzniká často na lécích na spaní závislost,upozorňuje farmaceut Bielesz. Pro řešení potíží s nespavostí jsou skvělou alternativou bylinky. Zkuste proto vsadit na bylinné směsi, čerstvé bylinky nebo doplňky stravy, které bylinky obsahují. Takový čaj z heřmánku, meduňky, kozlíku nebo mučenky má na organismus uklidňující účinky a přináší lepší a kvalitnější spánek. Pokud pociťujete neustálý stres, vyzkoušejte aromatické vůně z chmele nebo levandule, které navozují pocit relaxace a přispívají ke zmírnění psychického stresu a napětí.

Když už ani bylinky nezabírají

Cítíte se stále vyčerpaní a s nespavostí bojujete už déle než měsíc? Pak určitě zpozorněte. „V takovém případě se totiž může jednat o chronickou insomnii, která může vzniknout jako primární onemocnění nebo jako důsledek jiné nemoci (nejčastěji se jedná o depresi) a může vést až k vážným zdravotním problémům,“ varuje magistr z třinecké Lékárny AGEL. Pokud jste tedy upravili svou spánkovou hygienu, dodržujete zdravé spánkové návyky a stále máte potíže s usínáním, určitě neodkládejte návštěvu svého praktického lékaře, který vám poradí, jak dál postupovat a doporučí vám vhodnou léčbu.

Lékárna AGEL doporučuje: Heřmánkový čaj AGmed