Poskytované služby

Těhotenství

Seznam otázek:

  1. Jaké jsou těhotenské testy?
  2. Použití těhotenského testu
  3. Vitamíny a minerály důležité během těhotenství
  4. Nadýmání v těhotenství
  5. Nevolnost a zvracení během těhotenství
  6. Pálení žáhy v těhotenství
  7. Průjem během těhotenství
  8. Zácpa v těhotenství

1. Jaké jsou těhotenské testy?

  • Tyčinka do proudu moči
  • Proužek k ponoření do nádobky s močí

Test reaguje na přítomnost těhotenského hormonu – hCG. Citlivost testu se udává v milijednotkách na mililitr. Čím je toto číslo nižší, tím je test citlivější. Vysoce citlivé testy mohou určit těhotenství od 1 dne vynechání menstruace.

Zpět nahoru


2. Použití těhotenského testu

  • Dodržte návod k použití a dobu nutnou k odečtení výsledku. Přesnější výsledky jsou při použití ranní moči, kdy je hladina hCG hormonu nejvyšší.
  • Jedna čárka znamená negativní a dvě znamenají pozitivní výsledek. Výsledek si ověřte dalším testem za dva až tři dny a určitě navštivte gynekologa, který vám případné těhotenství potvrdí z krevního obrazu.

Zpět nahoru


3. Vitamíny a minerály důležité během těhotenství

Už během plánování těhotenství a v jeho začátku, tj. v prvním trimestru, je důležité užívat vitamín B9 – kyselinu listovou – a to v dávce 400 µg. Doporučuje se doplnit vitamíny E, C, D3.  Z minerálu užívejte hlavně vápník, železo, jód, zinek, měď, hořčík. Přípravky s obsahem vitamínů a minerálů si kupte v lékárně nebo u lékaře. Určitě je vhodné užívat přípravky určené přímo pro těhotné, u kterých potřeba doplnit vitamíny a minerály s průběhem těhotenství roste a mění se. 

Zpět nahoru


4. Nadýmání v těhotenství

je způsobeno hromaděním plynu ve střevech, způsobuje pocity tlaku a napětí nebo bolesti v břiše. Ve všech trimestrech lze užít Espumisan a Sab simplex. Nevhodné je užívání kapek s obsahem rostlinných výtažků a alkoholu, jako je například Iberogast. 

Zpět nahoru


5. Nevolnost a zvracení během těhotenství

tyto potíže se objevují nejčastěji v prvním trimestru. Příznaky nevolnosti a zvracení vám pomohou zmírnit přípravky s obsahem zázvoru, těhotenská lízátka Gravipop, Müllerovy pastilky se zázvorem a Emesin pastilky. Je možné vyzkoušet užívání homeopatik – z polykomponentů Cocculine u monokomponentů je důležité se poradit s odborníkem na homeopatii. Naučte se nachystat si k lůžku “něco malého“ – piškoty, kousek pečiva, suchary a hned po probuzení si dejte pár soust. To může pomoci odbourat ranní nevolnost. Určitě navštivte lékaře, pokud se zvracení objevuje i častěji během dne, pokud se ve zvratcích objeví krev, pokud jste unavená a máte závratě.

Zpět nahoru


6. Pálení žáhy v těhotenství

ve všech trimestrech lze použít antacida, která přinášejí úlevu od potíží. Tyto přípravky se nedoporučuje užívat dlouhodobě, pokud pravidelně užíváte nějaké léky, antacida berte s odstupem 2 až 3 hodin. Vhodné přípravky jsou Rennie, Talcid, Gaviscon. 

Zpět nahoru


7. Průjem během těhotenství

O průjmu hovoříme, pokud se během dne objeví tři a více řídké stolice. Obtížím lze předejít dostatečnou hygienou, častým mytím rukou, dostatečnou tepelnou úpravou jídel – ta je nutná především u kuřecího masa, pozor na syrová vejce a maso. Ve všech trimestrech těhotenství lze užívat jak po dietní chybě, tak na infekční průjem přípravky Smecta, CarboOpti, Hylak Forte, Enterol a doplňky stravy s obsahem lactobacilů, např. Swiss Laktobacily. U přípravku Imodium, Loperon je užívání nutné konzultovat s lékařem. Podávání Endiaronu nebylo ověřené a jeho užívání se nedoporučuje. Dodržujte pitný režim, při průjmových onemocněních se tělo odvodňuje, tekutiny je nutné doplnit, např. čajem slazeným hroznovým cukrem, nesycenými minerálními vodami nebo iontovým nápojem. Potraviny jezte nekořeněné, netučné, vhodná je rýže, suchary, suché pečivo, mrkev, strouhaná jablka, banány, kuřecí maso.

Lékaře navštivte, pokud průjem trvá více jak tři dny, pokud se ve stolici objeví krev a hlen a nastoupí-li horečka a bolesti, zvracení.

Zpět nahoru


8. Zácpa v těhotenství

  • Je to málo časté, obtížné vyprazdňování stolice, tzn. méně než jedna stolice za tři dny. V těhotenství se zpomaluje pohyb střev vlivem hormonů a také tlakem dělohy na střeva. Ve všech trimestrech lze užít Suppositoria glycerini pro rychlou úlevu, jako prevence obtíží sirupy Lactulosa nebo Duphalac.
  • Doporučuje se dostatečný přísun vlákniny, dodržujte pitný režim, vhodné je i užívání přípravků s obsahem laktobacilů.
  • Nedoporučuje se pití projímavých čajů ze senny, kapek s obsahem pikosulfátu jako je Guttalax a table jako je Fenolax a Stadalax.
  • Lékaře navštivte, pokud jsou obtíže dlouhodobé, objeví-li se ve stolici krev, krvácíte z konečníku a objeví-li se zvracení.